سبد خرید شما خالیست.

شهرزاد شکوهی‌وند

شهرزاد شکوهی‌وند متولد ۲۵ فروردین سال ۱۳۶۵ خورشیدی در تهران است.

علاقه وی به پختن خوراک و شیرینی از کودکی آغاز شد. تکان خوردن کیک هایی که با چوب دستی فرشتگان دور سیندرلا ساخته شده بود؛ فروشگاه پر از شیرینی و آب نبات های رنگی داستان‌های هری پاتر٬ مسابقات شیرینی‌پزی سریال جاده‌ای به سوی آنولا ٬ سینی‌های پر از خوراکی در رخت خواب اسکارلت اوهارو و همینطور خوراک غاز با گلبرگ های رز باغچه در کتاب مثل آب برای شکلات ٬ شهرزاد را بیش از پیش مطمئن کرده بود که کاری که قرار است بکند چیزی فراتر از پختن و سرویس دادن به آدم هایی که دوستشان دارد است.

شهرزاد مادری توانمند داشت که استعدادهای فرزندانش را خوب میشناخت و آنها را به سوی آنچه دوست داشتند هدایت می‌کرد.

بر خلاف آنچه آن زمان خانواده تصور میکرد او تصمیم گرفت تحصیلات خود را در رشته‌ی مدیریت هتلداری که در آن زمان تنها رشته ی آکادمیک در خصوص سرویس دهی و آشپزی و شیرینی پزی در دانشگاه آزاد تهران بود ٬ ادامه دهد.

خانواده با او نه تنها مخالفت نکرد بلکه از او حمایت هم کرد. دانشگاه کافی نبود. او بعد از دانشگاه در کلاس های بلند مدت آشپزی٬ شیرینی پزی٬ باریستایی در دانشگاه علمی کاربردی به مدت یک و نیم سال شرکت نمود و به طور همزمان با تحصیل با هتل های هما و نیلو در تهران مشغول به کار شد.همچنین برپایی کارگاه خانگی و پختن کیک و شیرینی برای اعضای خانواده ٬دوستان و آشنایان دور و نزدیک و تامین کیک های چندین کافه ی کوچک ٬ میل او را به پختن شیرینی همچنان زنده نگه می‌داشت.

کوردن بلو

شهرزاد در سال ۲۰۱۸ میلادی با همراهی همسر و دختر و مادرش برای تحصیل رشته ی مورد علاقه اش در یکی از بهترین مدارس شیرینی پزی و آشپزی دنیا (مدرسه ی کوردن بلو) به پاریس رفت. و پس از گذراندن دوره ای و دریافت مدرک به تهران بازگشت و کار خود را در یکی از رستوران های تهران ادامه داد.

فم شیک

اما پس از گذشتن چندین ماه توسط یکی از دوستان نزدیکش مغازه‌ی رویایی‌اش را در قلب تهران یافت و با تشویق و حمایت همسرش تصمیم به گشایش بوتیک شیرینی خود در تهران گرفت.

فم شیک در قلب تهران شروع اتفاقی تازه در زندگی شهرزاد بود.ایدوئولوژی و تفکر او در فم‌شیک با الهام از طبیعت ومواد اولیه اصیل ایرانی و بازنگری دسر‌ها و میراث‌های خوراکی ایرانی سرهم می‌شدند شروع شد.

بابا تبریزی اولین شیرینی ابداعی او بود که از خاگینه‌ی ترکی و کیک بابا اُ رام (ایتالیایی و فرانسوی) الهام گرفته بود.

به دنبال آن استفاده از ترکیب ترشی زرشک ایرانی در کنار شکلات تلخ ، استفاده از پسته وحشی (بنه) در ترکیب شیرینی فرانسوی پاریس برست و افزودن سرشیر و عسل ایرانی بر اکلر فرانسوی ، به کار بردن بهار نارنج ایرانی در ترکیب کرم‌های فرانسوی ، استفاده از گیلاس و آلبالوی منطقه‌ی سیاه‌بیشه در ترکیب شیرینی معروف آلمانی جنگل سیاه ، آوردن پسته اصیل ایرانی و زعفران دخترپیچ خراسان در ویترین شیرینی‌های فرانسوی را بوجود آورد.

آنچه کار شهرزاد را متفاوت می‌کرد استفاده‌ی او به عدم استفاده از رنگ‌های غیر طبیعی و اسانس‌های شیمیایی در ترکیب شیرینی‌هایش بود. او سعی کرد با استفاده از مواد اولیه‌ی موجود در طبیعت مانند گل‌گاو‌زبان، چغندر قرمز، زعفران و پسته ایرانی ، خط تازه‌ای از تولید ماکارون را راه‌اندازی کرد.

لیمو عمانی پیش از این جایی در میان دسر‌هایی که در ایران سرو می‌شد نداشت اما شهرزاد با افزودن عطر و طعم لیمو عمانی به شیرینی توانست ذائقه‌ی مشتریانش را به وجود این طعم دسر عادت دهد.

سبکی که شهرزاد پیش گرفت پختن شیرینی‌ها شیرینی‌های کلاسیک یا به اصطلاحی مادر بزرگی برد که در آن ظرافت دست‌ها بسیار مهم بود.او به ساخت دسر‌های مدن فرانسوی معتقد نبود.

آتلیه شهرزاد شکوهی‌وند

در سال ۲۰۲۰ دومین شعبه از شیرینی فروشی و کافه خود را در منطقه الهیه گشود. با آشپزخانه‌ای باز به روی همگان در کنار دختران و پسرانی که عاشقانه هر روز برای مشتریان شیرینی می‌پزند.

در آتلیه شهرزاد شکوهی‌وند علاوه بر شیرینی و دسر‌ها هر روزه نان‌های حجیم و غیرحجیم ارائه می‌شود و همچنین سرو صبحانه‌هایی با سبک شهرزاد نیز اتفاق تازه‌ای را رقم زد.

آتلیه‌ی شهرزاد شکوهی‌وند در تهران پس از آن با میان وعده‌هایی بر پایه‌ی نان‌هایی که روزانه تولید می‌شوند کارش را ادامه می‌دهد.

او خستگی ناپذیر با تمام ناملایمات مملکتی و شرایط اقتصادی و اجتماعی نابسامان به کارش در هر دو شعبه فم‌شیک و آتلیه کنار تیم بسیار حرفه‌ای و وفادارش ادامه می‌دهد.

جوایز و افتخارات

نشان شوالیه لیاقت در حوزه‌ی کشاورزی مریت اگری کول (Ordre du Mérite agricole) از طرف وزارت کشاورزی و حاکمیت غذایی جمهوری فرانسه به پاسداشت خدمات برجسته ایشان به کشاورزی و به خصوص هنر آشپزی، که به درخشش فرهنگی فرانسه در جهان و نیز انتقال دانش و مهارت و گفتگوی بین فرهنگ ها یاری رسانده است، به وی تقدیم گردید.

مراسم اعطای نشان شوالیه در سفارت فرانسه و توسط سفیر فرانسه در ایران آقای نیکلا رش در تاریخ یازدهم مرداد سال ۱۴۰۲ انجام شد (اولین ایرانی دریافت کننده این نشان).